foto1
foto1
foto1
foto1
foto1Mister Brown

 
Od Wydawcy
(Wydawnictwo Bellona)
 
Autobiografia Jana Zumbacha, którą proponujemy polskiemu Czytelnikowi jest niezwykła, niecodzienna i nieprawdopodobna, ale jak najbardziej prawdziwa. Nie spotkaliśmy się jeszcze z faktem, aby wybitny polski pilot myśliwski, o którego osiągnięciach można mówić z podziwem, po zakończeniu II wojny światowej cierpiał w sensie pozytywnym z powodu osiągnięcia stabilizacji. Jan Zumbach nie znosił statecznego życia, ponieważ brakowało mu latania, przygody i śmiałego ryzyka. Czyżby miał ich za mało w okresie kilkuletniej wojny? W latach powojennych, gdy przestał być żołnierzem lotnictwa, był właścicielem dobrze prosperującej restauracji w Paryżu bądź dyskoteki lub innego lokalu rozrywkowego.
 
Gdy tylko nadarzyła się okazja zbliżenia do lotnictwa, porzucał swój dobrze rozwijający się interes i siadał za sterami samolotu. Wówczas był w żywiole, którego mu tak bardzo brakowało. Pośredniczył w zakupach samolotów, dokonywał dalekich przelotów, zaciągnął się jako najemnik i organizował lotnictwo wojskowe w Katandze i w Biafrze. Założył przedsiębiorstwo lotnicze, które, niekiedy wbrew obowiązującym przepisom, szmuglowało złoto, diamenty lub szwajcarskie zegarki. Szczęścia próbował także na morzu: jako współwłaściciel statku podejmował próby nielegalnego transportu towarów.
 
Książka obfituje w opisy wielu niezwykłych przygód, niekiedy graniczących z awanturnictwem. Jakże doskonale przemyślanych, niezwykle ryzykownych i nieprawdopodobnych, ale wykonalnych. Decyzje Jana Zumbacha były często zaskakujące, jak w przypadku Katangi i Biafry, ponieważ jego zdaniem służyły słusznej sprawie.
 
Nasza inicjatywa wydania książki Jana Zumbacha zakończyła się powodzeniem. Zgodę na przekład i druk w naszym kraju wyraziła pani Gisela Zumbach, wdowa po Autorze książki, która wypożyczyła większość zdjęć zamieszczonych w publikacji. O sukcesie wydania książki zadecydował łańcuch dobrej woli wielu osób. Pomocy udzielił brat Autora, Witold Zumbach, a także mgr inż. Roman Zabiełło, wieloletni kapitan szwajcarskich linii lotniczych Balair, który był łącznikiem między Wydawcą a panią Giselą Zumbach. Przekładu na język polski podjął się wieloletni pilot doświadczalny mgr inż. Ryszard Witkowski, autor wielu książek oraz licznych artykułów i referatów. Nasz współpracownik, pan Bartłomiej Belcarz, w czasie pobytu w Londynie odnalazł kilka dokumentów dotyczących Jana Zumbacha. Umieściliśmy je w załącznikach.
Autobiografia Jana Zumbacha została wydana w 1973 roku w języku francuskim pt. Mister Brown. W latach następnych przełożono ją na język angielski i niemiecki. Teraz ukazuje się, kolejne już, wydanie polskie.
 
Wydawca składa podziękowania pani Giseli Zumbach oraz tym wszystkim, którzy okazali pomoc przy wydaniu tej książki a zwłaszcza: Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju Gminy Bobrowo „Aktywna Gmina”, Katarzynie i Oskarowi Gawłowskim z Brodnicy, Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Instytutowi Polskiemu i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie.
 
Wykorzystanie w/w artykułu ma charakter  promujący wydawnictwa przedstawiające historię Polskich Sił Zbrojnych.
 
 

Przetłumacz Witrynę

Polish English French German Hungarian Latvian Lithuanian Russian Ukrainian

Użytkownik

Biuletyn "ODWET" nr 28

 
 

Nowości Filmowe

stat4u